Nieuwe drempelbedragen voor Europees aanbesteden in 2026–2027
De kosten voor uw schilderwerk, de vervanging van uw dak en de onderhoudskosten voor de E&W installaties blijven gestaag groeien. Daardoor heeft u ook jaarlijks een groter onderhoudsbudget nodig. Bent u een gemeente, scholeninstelling of andere aanbestedende dienst dan wordt u geconfronteerd met de vraag of er Europees aanbesteed moet worden. Als het geraamde bedrag evenveel of boven het wettelijke drempelbedrag ligt, moet de opdracht via de officiële aanbestedingsprocedure Europees worden aanbesteed. Het geraamde bedrag is doorgaans het bedrag dat tijdens de looptijd van de onderhoudsopdracht wordt uitgegeven.
Deze grens, de drempelwaarde, gaat vanaf 1 januari 2026 omlaag. U zult dus eerder de Europese aanbestedingsregels moeten volgen. Dit terwijl de prijzen voor het onderhoud juist gestegen zijn.
Soort overheidsopdracht | Drempelbedrag vanaf 1 januari 2026 | Drempelbedrag tot en met december 2025 |
|---|---|---|
Werken zoals bouw, renovatie, schilderwerk en dakonderhoud |
€ 5.404.000,- | € 5.538.000,- |
Leveringen en diensten zoals E&W onderhoud | € 216.000,- | € 221.000,- |
Een voorbeeld: u zoekt een nieuwe E&W-onderhoudspartij voor al het gemeentelijk vastgoed. De betreffende partij kost € 65.000 per jaar. Over een looptijd van vier jaar komt dit neer op € 260.000. Omdat de drempelwaarde voor diensten voor decentrale overheden zoals gemeenten op € 216.000 ligt, moet u in dit geval Europees aanbesteden oftewel een officiële aanbestedingsprocedure volgen.
De Europese Unie herziet drempelbedragen elke twee jaar. Deze verandering sluit dan weer beter aan bij de laatste marktontwikkelingen. Deze nieuwe bedragen blijven dus geldig tot en met 31 december 2027, voor de centrale overheid gelden lagere bedragen.